Roswellský incident (1947)

Roswell, Nové Mexiko. Jméno, které se v myslích mnoha lidí neodmyslitelně pojí s pojmem UFO a konspirací. Počátek této legendy se datuje do léta 1947, kdy místní rančer Mac Brazel objevil na své farmě podivné trosky. Tento nález odstartoval události, které dodnes rozdělují společnost na věřící v mimozemský původ a ty, kteří se drží oficiálního vysvětlení. Pojďme se ponořit hlouběji do této záhady a prozkoumat více podrobností o nálezu, výpovědích svědků, zapojených osobách a dostupných zdrojích.

Objev na Brazelově ranči: Podivné trosky a jejich popis

Kolem 4. července 1947, nedaleko města Roswell, nalezl rančer Mac Brazel na svém pozemku neobvyklé trosky. Brazel, který se staral o ovce, narazil na rozsáhlou oblast, kde se nacházely podivné materiály. Šlo o směs kovových tyčinek spojených páskou, úlomky plastu, fóliové odrazky a kusy těžkého, lesklého materiálu, který připomínal papír, ale byl mnohem pevnější a odolnější. Brazel popsal tyto materiály jako neznámé a neobvyklé, nic podobného prý nikdy předtím neviděl.

Výpovědi svědků: Co viděli a slyšeli lidé v okolí?

Kromě Mac Brazela existuje mnoho dalších svědků, kteří v té době viděli nebo slyšeli něco neobvyklého. Někteří lidé z okolí Roswellu hlásili pozorování neobvyklých světel na obloze, jiní zase slyšeli podivné zvuky, které se šířily z Brazelova ranče. Výpovědi těchto svědků se často liší, ale spojuje je pocit, že se v oblasti Roswellu děje něco neobvyklého a nevysvětlitelného.

Zapojené osoby: Kdo hrál v této záhadě klíčovou roli?

Kromě Mac Brazela a místního šerifa, kteří nález ohlásili, se do událostí kolem Roswellu zapojila řada dalších osob. Klíčovou roli sehrála armáda, která trosky zajistila a odvezla. Důležitou postavou je také major Jesse Marcel, který byl pověřen vyšetřováním nálezu. Marcel později prohlásil, že trosky, které viděl, nepocházely z meteorologického balónu, ale z něčeho mnohem pokročilejšího a neznámého.

Brigádní generál Roger Ramey s telegramem kontroluje na vojenském letišti Fort Worth trosky přivezené z Roswellu, NM, incident s UFO, 8. 7. 1947.

Oficiální vysvětlení a jeho kritika: Meteorologický balón nebo něco jiného?

Již následující den po zveřejnění zprávy o nálezu trosek přišlo ze strany armády „vysvětlení“. Mluvčí letectva prohlásil, že se nejednalo o žádný létající talíř, ale pouze o havarovaný meteorologický balón. Toto prohlášení však mnoho lidí neuspokojilo. Trosky, které lidé viděli na fotografiích v novinách, se meteorologickému balónu ani zdaleka nepodobaly. Začaly se šířit spekulace, že vláda něco tají a že ve skutečnosti šlo o mimozemskou loď.

Na vojenském letišti Fort Worth, major Jesse A. Marcel (při pohledu vlevo) z Houmy, Los Angeles – drží fóliové úlomky z Roswellu, Nové Mexiko, incident s UFO, 8.7.1947

Projekt Mogul: Tajemství odhaleno? Aneb jak to bylo doopravdy?

Až po mnoha letech, v 90. letech, se ukázalo, že armáda o původu trosek věděla víc, než tvrdila. Trosky ve skutečnosti patřily tajnému projektu Mogul, který prováděla skupina geofyziků a oceánografů z několika univerzit. Projekt Mogul využíval vysoko-výškové balóny k vynášení nízkofrekvenčních zvukových senzorů do tropopauzy, což je část atmosféry, kde se zvukové vlny mohou šířit na velké vzdálenosti. Vědci věřili, že pomocí těchto mikrofonů budou moci odposlouchávat jaderné testy prováděné Sovětským svazem.

Podle oficiálního vysvětlení americké armády patřily trosky nalezené u Roswellu právě projektu Mogul. Šlo o pozůstatky 700 stop dlouhého řetězce neoprenových balónů, radarových odražečů a zvukového vybavení, které vědci vypustili z letecké základny Alamogordo v červnu a které zjevně havarovaly začátkem července 1947. Protože projekt byl přísně tajný, nikdo na základně Roswell Army Air Field o jeho existenci nevěděl a vojáci si s nálezem nevěděli rady. „Meteorologický balón“ se tak stal nejjednodušším a nejrychlejším vysvětlením, které vojáci v dané situaci vymysleli. Utajení projektu Mogul však zároveň posílilo konspirační teorie o mimozemském původu trosek.

Odkazy na zdroje: Kde najít více informací?

Závěr: Záhada, která přetrvává

Ať už se jednalo o meteorologický balón, tajný vojenský projekt nebo mimozemskou loď, Roswellský incident zanechal nesmazatelnou stopu v populární kultuře a navždy změnil způsob, jakým lidé pohlížejí na oblohu. Záhada Roswellu dodnes inspiruje filmaře, spisovatele a umělce a zůstává jedním z nejpopulárnějších témat mezi záhadology a ufology. Ať už je pravda jakákoli, příběh Roswellu nám připomíná, že lidská fantazie a touha po neznámém jsou neomezené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *