McMinnvillské fotografie UFO (1951)

McMinnvillské UFO fotografie, známé také jako Trentovy UFO fotografie, byly pořízeny farmářským párem, Paulem a Evelyn Trentovými, poblíž McMinnville v Oregonu ve Spojených státech amerických 11. května 1950. Fotografie byly přetištěny v časopise Life a v novinách po celé zemi a jsou často považovány za jedny z nejslavnějších fotografií UFO, jaké kdy byly pořízeny.

11. května 1950 v 19:30, se Evelyn Trentová vracela k jejich usedlosti poté, co nakrmila své králíky v klecích. Než dorazila k domu, všimla si pomalu se pohybujícího, kovového objektu ve tvaru disku, který se k ní blížil ze severovýchodu. Zavolala na svého manžela Paula, který byl uvnitř domu; ten tvrdil, že když vyšel z domu, také objekt uviděl. Poté, co objekt chvíli sledoval, vrátil se zpět do domu pro fotoaparát; tvrdil, že se mu podařilo pořídit dvě fotografie objektu, než rychle odletěl na západ. Paulův otec také tvrdil, že objekt krátce viděl, než odletěl.

Evelyn Trentová znovu předvádí, co dělala, když předmět spatřila.

Filmový pás ve fotoaparátu Trentových nebyl zcela využit, takže Trentovi film nevyvolali okamžitě. Film byl vyvolán až poté, co byly zbývající políčka o tři dny později použity k pořízení rodinných fotografií ke Dni matek, v neděli 14. května 1950.

V rozhovoru z roku 1997 Trentovi tvrdili, že si zpočátku mysleli, že objekt, který vyfotografovali, je tajné vojenské letadlo, a báli se, že jim „fotografie mohou způsobit potíže“. Když se zmínil o svém pozorování a fotografiích svému bankéři, Franku Wortmannovi, bankéř byl natolik zaujat, že je vystavil ve výloze své banky v McMinnville.

Krátce poté Bill Powell, reportér místních novin, přesvědčil pana Trenta, aby mu negativy zapůjčil. Powell negativy prozkoumal a nenašel žádné důkazy o tom, že by s nimi bylo manipulováno nebo že by byly zfalšovány. 8. června 1950 Powellův článek o incidentu – doprovázený dvěma fotografiemi – byl zveřejněn jako titulní článek v McMinnville Telephone-Register. Titulek zněl: „Konečně – autentické fotografie létajícího talíře“

Příběh a fotografie byly následně převzaty agenturou International News Service (INS) a odeslány do dalších novin po celé zemi, čímž jim byla zajištěna široká publicita. Časopis Life zveřejnil oříznuté verze fotografií 26. června 1950 spolu s fotografií Trenta a jeho fotoaparátu. Trentovým bylo slíbeno, že jim budou negativy vráceny; nicméně, vráceny nebyly – časopis Life Trentovým sdělil, že negativy ztratil.

Citace svědků: Paul a Evelyn Trentovi

Svědectví Paula a Evelyn Trentových je klíčové pro pochopení tohoto případu. Jejich výpovědi se v průběhu let příliš neměnily a shodují se v popisu objektu i okolností jeho pozorování.

  • Paul Trent: „Viděl jsem ten objekt na vlastní oči. Byl to disk s kupolí a vypadal jako z kovu. Pohyboval se pomalu a tiše.“
  • Evelyn Trent: „Když jsem ho uviděla poprvé, myslela jsem, že je to nějaký pták. Ale pak jsem si uvědomila, že to má divný tvar a pohybuje se jinak než ptáci.“

Je důležité zdůraznit, že se jedná o citace z druhé ruky a je třeba k nim přistupovat s opatrností.

Jak bylo publikováno v časopise LIFE, 26. června 1950

Kontroverze a spekulace: Podvrh nebo skutečnost?

McMinnvillské UFO fotografie jsou dodnes předmětem debat a spekulací. Neexistují jednoznačné důkazy, které by potvrdily nebo vyvrátily jejich autenticitu. Případ tak zůstává otevřený a vybízí k dalšímu zkoumání.

Důsledky případu: Popularizace fenoménu UFO

McMinnvillské UFO fotografie se staly jedním z nejznámějších případů spojených s fenoménem UFO a přispěly k jeho popularizaci. Fotografie byly publikovány v mnoha médiích a viděly je miliony lidí po celém světě.

Závěr: Záhada, která přetrvává

McMinnvillské UFO fotografie jsou dodnes záhadou, která rozděluje veřejnost i odborníky. Ať už se jedná o podvrh nebo skutečný důkaz existence UFO, fotografie zůstávají fascinujícím příkladem záhadných jevů na obloze a vybízejí k zamyšlení nad neznámým, které nás obklopuje.

Odkazy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *