Incident nad Washingtonem D.C. (1952): Když se UFO objevilo nad hlavním městem USA

Rok 1952 byl rokem, kdy Ameriku zachvátila horečka létajících talířů.

Když se tedy to léto objevila série podivných pozorování na obloze nad Washingtonem D.C., tisk a veřejnost žádaly odpovědi. Byly tyto nevysvětlené radarové odrazy, plavidla, která v některých případech překonala trysková letadla, součástí jaderné invaze Sovětů – což byla v době rudé paniky velmi reálná hrozba? Nebo to byly důkazy něčeho mnohem záhadnějšího?

Washingtonská pozorování z července 1952, známá také jako „velká vlna“, zaujímají zvláštní místo v historii neidentifikovaných létajících objektů. Významné americké noviny informovaly o mnoha věrohodných pozorováních civilními a vojenskými radarovými operátory a piloty – tolik, že k vyšetřování byla vyslána speciální zpravodajská jednotka amerického letectva, Project Blue Book. To, co našli – nebo nenašli – spolu s oficiálním vysvětlením letectva, podnítilo některé z nejranějších konspiračních teorií o vládním spiknutí s cílem skrýt důkazy o mimozemském životě.

Mánie kolem UFO se rozmáhá

Všechno to začalo v roce 1947, kdy pilot pátrací a záchranné služby jménem Kenneth Arnold nahlásil devět „věcí připomínajících talíře…letících jako husy v diagonální řetězové formaci“ rychlostí přesahující 1000 mil za hodinu poblíž hory Mount Rainier ve státě Washington. Během několika týdnů byla hlášena pozorování „létajících talířů“ ze 40 dalších států.

Ve jménu národní bezpečnosti generál letectva Nathan Twining v roce 1948 spustil Project SIGN (původně nazvaný Project SAUCER), první oficiální program vojenské rozvědky pro sběr informací o pozorování UFO. Jeho vyšetřovatelé označili drtivou většinu případů za podvody nebo mylné identifikace známých letadel či přírodních jevů.

Několik případů však zůstalo „nevysvětlených“.

V roce 1952 se jednotka pro vyšetřování UFO jmenovala Project Blue Book a vedl ji kapitán Edward Ruppelt na letecké základně Wright-Patterson v Daytonu ve státě Ohio. Ruppelt a jeho tým by pravděpodobně pokračovali ve vyšetřování několika desítek pozorování měsíčně, nebýt dubnového vydání časopisu LIFE z roku 1952. Těsně nad jeho senzační titulní fotografií Marilyn Monroe se objevil stejně poutavý titulek: „Existuje důkaz pro meziplanetární talíře.“

Celé číslo časopisu si můžete prohlédnout ZDE

Článek, napsaný za plné spolupráce s Ruppeltem, vysvětloval zájem letectva o UFO z hlediska národní bezpečnosti. A přesvědčivě argumentoval – skrze barvité převyprávění 10 nevysvětlených „incidentů“ s UFO – že tyto neidentifikované objekty mají mimozemský původ. Jak řekl jeden raketový vědec, pracující na „tajných“ projektech pro USA, časopisu LIFE: „Jsem naprosto přesvědčen, že mají mimozemský původ.“

Podle deníku The Washington Post počet pozorování UFO hlášených letectvu vzrostl více než šestinásobně, z 23 v březnu 1952 na 148 v červnu. V červenci byly přesně nastaveny podmínky pro šíření mánie kolem UFO jako lesní požár: všudypřítomná úzkost z války studené, hlavní zpravodajství v tisku o nevysvětlených incidentech s UFO a zdravá dávka „letní bláznivosti“. Vše, co bylo potřeba, byla jiskra.

Záhadné radarové odrazy kroužící nad Bílým domem

Krátce před půlnocí v sobotu 19. července 1952 spatřil dispečer letového provozu Edward Nugent na Washingtonském národním letišti sedm pomalu se pohybujících objektů na své radarové obrazovce daleko od jakýchkoli známých civilních nebo vojenských letových tras. Zavolal svého nadřízeného a vtipkoval o „flotile létajících talířů“. Současně další dva dispečeři letového provozu na Nationalu spatřili podivné jasné světlo v dálce, které náhle zmizelo neuvěřitelnou rychlostí.

Na nedaleké letecké základně Andrews radaroví operátoři zaznamenávali stejné neidentifikované odrazy – zpočátku pomalé a seskupené, pak se vzdalující rychlostí přesahující 7000 mph. Jeden dispečer z Andrewsu, dívající se z okna věže, uviděl něco, co popsal jako „oranžovou ohnivou kouli s ocasem“. Komerční pilot, letící nad oblastí Virginie a Washingtonu D.C., nahlásil šest jasných světel, která se řítila oblohou, „jako padající hvězdy bez ocasů“.

Když radaroví operátoři na Nationalu sledovali, jak objekty krouží kolem Bílého domu a budovy Kapitolu, vtipy o UFO ustaly. Byly vyslány dvě stíhačky F-94, ale pokaždé, když se přiblížily k místům, která se objevovala na radarových obrazovkách, záhadné odrazy zmizely. Do úsvitu 20. července objekty zmizely.

Ruppelt, hlavní vyšetřovatel projektu Blue Book letectva, se o pozorování vůbec nedozvěděl. Zjistil to až o několik dní později, když přiletěl do Washingtonu D.C. a četl si novinové zprávy. Pokusil se dostat na National a Andrews, aby vyzpovídal radarové operátory a dispečery letového provozu, ale bylo mu odepřeno vládní auto, a dokonce i peníze na taxi. Frustrovaný odletěl zpět do Ohia s prázdnou.

Hned následující sobotu se UFO objevila zpět nad hlavním městem země. Ruppelt se o tom opět dozvěděl telefonicky od reportéra a okamžitě zavolal dvěma kolegům z letectva, aby situaci na Nationalu prověřili. Stejné radarové odrazy byly zpět a radaroví operátoři nahlas uvažovali, zda tucet nebo více objektů na jejich obrazovkách nemohou být způsobeny teplotní inverzí, což je běžný jev v horkých, dusných letních měsících ve Washingtonu.

K teplotní inverzi dochází, když se ve spodní atmosféře vytvoří vrstva teplého vzduchu, která zachytí chladnější vzduch pod sebou. Radarové signály se mohou od této vrstvy odrazit v malých úhlech a mylně zobrazit objekty blízko země jako by se nacházely na obloze. Ruppeltovi kolegové z letectva však byli přesvědčeni, že objekty na radarové obrazovce nejsou pouhé fata morgany, ale skutečná letadla.

Pro jistotu byly vyslány další dvě stíhačky F-94, aby pronásledovaly neidentifikované cíle, které se objevovaly na radarových obrazovkách na Nationalu i Andrewsu. Následovala hra na vysokorychlostní „Whac-a-Mole“, kdy stíhačky spěchaly k místu zaměřenému radarem, jen aby odrazy zmizely. Nakonec jeden z pilotů stíhaček zahlédl v dálce jasné světlo a dal se do pronásledování.

„Pokusil jsem se navázat kontakt s neznámými objekty pod 1000 stopami,“ řekl později pilot reportérům. „Viděl jsem několik jasných světel. Letěl jsem maximální rychlostí, ale ani tak jsem neměl žádnou rychlost přibližování. Přestal jsem je pronásledovat, protože jsem neviděl žádnou šanci je dostihnout.“

Odvrácení masové paniky spornou teorií

Následujícího dne titulky novin po celé Americe křičely „Talíře se rojí nad hlavním městem“ a „Tryskáče pronásledují duchy na obloze D.C.“ Publicita a veřejná panika kolem pozorování byly tak velké, že sám prezident Harry Truman požádal své asistenty o odpovědi. Když zavolali Ruppeltovi, řekl, že to mohlo být způsobeno teplotní inverzí, ale k plnému vysvětlení radarových obrazů a věrohodných svědectví očitých svědků bylo zapotřebí další vyšetřování.

Než však mohlo takové hloubkové vyšetřování proběhnout, letectvo uspořádalo tiskovou konferenci, nejdelší takovou tiskovou událost od druhé světové války. Představitelé letectva se rozhodli, aniž by se poradili s Ruppeltem nebo týmem Project Blue Book, že nejlepší reakcí na pozorování je podat tisku a veřejnosti snadno stravitelné vysvětlení.

Generálmajor John Samford, vyhýbaje se konkrétním otázkám ohledně toho, co piloti a radaroví operátoři viděli na obloze nad Kapitolem, se znovu a znovu vracel k teorii teplotní inverze. Nehledě na to, že Ruppelt mezitím dospěl k opačnému závěru.

„Vyšetřovatelé inverzi vyloučili,“ říká Alejandro Rojas, redaktor zpravodajského webu o UFO OpenMinds. „Prozkoumali tu situaci. Radaroví operátoři řekli: ‚Inverze se stávají. Víme, jak inverze vypadají. Tohle není inverze. Tohle vůbec není ono.‘“

K Ruppeltovu zklamání tisková konference letectva fungovala přesně podle plánu. Noviny informovaly o teorii teplotní inverze a veřejnost to z velké části zdánlivě přijala. Ve své knize z roku 1956, Zpráva o neidentifikovaných létajících objektech, Ruppelt uvádí, že po tiskové konferenci počet pozorování UFO klesl z 50 denně na 10.

Kapitán Edward Ruppelt, stojící, a generál John Samford, sedící napravo od něj, diskutují o zprávách o neidentifikovaných létajících objektech s dalšími důstojníky letectva na tiskové konferenci v roce 1952.

Skeptici však nebyli s tímto strohým vládním vysvětlením spokojeni. Mnozí obvinili letectvo a vyšetřovatele Project Blue Book z lstivého chování a tajných znalostí. Až do doby, kdy byly dokumenty Project Blue Book zveřejněny v roce 1985, mohli ufologové vidět, že nejbližší věcí k vládnímu utajování pozorování UFO v hlavním městě země bylo ve skutečnosti spiknutí nevědomosti.

„Washingtonská aféra s UFO dokonale ilustruje skutečné vládní ‚utajování‘,“ říká Nick Pope, novinář zabývající se UFO, který dříve vedl jednotku pro vyšetřování UFO pro britské ministerstvo obrany. „Nejde o situaci, kdy by se úřady spikly, aby před lidmi zatajily nějakou hroznou pravdu o UFO, ale spíše o to, že vláda dělala, co mohla, aby lidem zabránila uvědomit si, že nemá všechny odpovědi.“

Kontroverze a spekulace: Co se skutečně stalo?

Incident nad Washingtonem D.C. je dodnes opředen mnoha otazníky. Existují různé teorie, které se snaží vysvětlit tato pozorování. Někteří věří, že se jednalo o mimozemské lodě, zatímco jiní se domnívají, že šlo o tajné vojenské projekty nebo atmosférické jevy. Pravda o tomto incidentu tak pravděpodobně zůstane navždy zahalena tajemstvím.

Důsledky incidentu: Zvýšený zájem o UFO a Project Blue Book

Incident nad Washingtonem D.C. výrazně přispěl k popularizaci fenoménu UFO a vedl k vytvoření oficiálního vládního programu Project Blue Book, jehož cílem bylo vyšetřovat a analyzovat pozorování UFO. Tento incident také ukázal, že americká vláda bere fenomén UFO vážně a snaží se ho nějakým způsobem vysvětlit.

Závěr: Záhada, která přetrvává

Incident nad Washingtonem D.C. je dodnes jedním z nejzáhadnějších a nejkontroverznějších případů spojených s fenoménem UFO. Ačkoliv existují různá vysvětlení, žádné z nich neposkytuje uspokojivé odpovědi. Tento případ nám připomíná, že bychom měli být k podobným zprávám kritičtí a snažit se ověřovat informace z více zdrojů. Zároveň bychom však neměli zavírat oči před neznámým a měli bychom být otevřeni i těm nejfantastičtějším možnostem. Incident nad Washingtonem D.C. je mementem, že pravda o UFO může být mnohem složitější, než si myslíme.

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *